Zespół  VIVA el CAJON!

Jest to pierwszy zespół „cajon’owy” w Polsce. Zespół powstał w Warszawie, w czerwcu 2009 roku – debiut miał miejsce w ART.BEM na Bemowie. W skład zespołu wchodzą uczestnicy kursów  gry na bębnach KLICK&DRUM.

Muzyka VIVA el CAJON! jest inspirowana muzyką etniczną a na korzenie tej muzyki  wskazują instrumenty jakie pojawiają się na koncertach. Charakterystyczne dla grupy są cajon’y.

Cajon  /z hiszpańskiego – pudełko /- instrument wywodzący się z Peru o brzmieniu przypominającym werbel to rzeczywiście pudełko na którym siedzi muzyk i z kombinacji kilku podstawowych uderzeń jest w stanie stworzyć dziesiątki pulsacji rytmicznych. Charakterystyczne werblowe brzmienie instrument zawdzięcza strunom lub sprężynom, które znajdują się pod przednią płytą, w którą uderza muzyk.

Zespół VIVA el CAJON! oprócz cajonów  wykorzystuje  kongi kojarzone z Ameryką Poludniową, djembe kojarzone z Afrką, przywieziony z Indonezji celempung  oraz inne instrumenty perkusyjne takie jak  cow-bell, agogo, kabaza,  shekere, klawesy, grzechotki, temple block itp.

Podczas koncertu zespołu oprócz własnych utworów grupy mogą pojawić  się rytmy inspirowane afrykańskim juju, sabar, fangą,  kassą  lub kubańską rumbą abierta, brazylijską  sambą, możemy usłyszeć też rytm arabski czy znany z muzyki popularnej rytm funky.

Zespół występował kilkakrotnie w ART.BEM i w amfiteatrze na Bemowie, w okolicznych klubach we Włochach, na Okęciu, w klubie Sen Pszczoły na Pradze. Grupa grała też podczas targów mieszkaniowych Muratora oraz uczestniczyła  kilkakrotnie w oprawie muzycznej Maratonu i Półmaratonu  Warszawskiego. Grupę założył i prowadzą Kazimierz Klicki i Karolina Kwiatkowska. Aktualnie w skład grupy wchodzi 12 osób, ale VIVA el CAJON! się zmienia i skład zespołu jest otwarty.

Grupa  KLICK&DRUM

Grupę stanowi kilku zaawansowanych uczestników kursów KLICK&DRUM, którzy jesienią 2012 spotykali się na drum circle aby wspólnie improwizować wokół klasycznych rytmów oraz aby tworzyć własne pulsacje rytmiczne. Każdy z muzyków gra na 2 kongach i na innych instrumentach perkusyjnych, czasami pojawia się w składzie zespołu gitara, temple block lub skrzypce.  W listopadzie 2012 grupa KLICK&DRUM debiutowała  samodzielnym koncertem w restauracji witariańskiej SURYA. Będziemy informować o kolejnych koncertach zespołu.

str główna_panorama 04