Śpiewokrzyk, śpiew archaiczny, tradycyjny, czyli… śpiew biały – warsztaty w Warszawie

Warsztaty z białego śpiewu, czyli z tradycyjnego śpiewu słowiańskiego zwanego też śpiewokrzykiem lub śpiewem naturalnym, są prowadzone w Warszawie i skierowane do osób, które chciałyby nauczyć się podstaw pracy z naturalną emisją głosu, „otworzyć” swój głos i nauczyć się świadomie z niego korzystać, mając za materiał tradycyjne pieśni ukraińskie, rosyjskie, polskie i bałkańskie. Na zajęciach nauczycie się poprawnej emisji głosu w różnych stylach typowych dla wielu regionów i narodowości kultury słowiańskiej. Przy pomocy wielu sprawdzonych ćwiczeń nauczycie się świadomie pracować z oddechem, podparciem głosu, regulacją głośności i innymi technicznymi aspektami śpiewu. Zajęcia są prowadzone na poziomie otwartym, co oznacza, że mogą w nich uczestniczyć zarówno osoby zupełnie początkujące jak i już śpiewające, chcące trenować swój głos i poszerzać swój repertuar pieśni. Zajęcia prowadzi sympatyczna, energetyczna wokalistka i aktorka z Ukrainy Margarita Udovichenko.
Margarita Udovichenko

Co to jest biały śpiew?

Biały śpiew to technika wokalna wywodząca się z muzyki ludowej takich jak krajów jak Białoruś, Bułgaria, Ukraina, a także Polska. Wykorzystuje się w niej krzyk do wydobycia melodii, a jego charakterystyczną cechą jest intensywne natężenie i przenikliwość dźwięku. Śpiewokrzyk był naturalnym rodzajem śpiewu dla dawnej ludności zamieszkującej tereny wiejskie. Kobiety pracujące na polu umilały sobie pracę głośno śpiewając znane z dziada pradziada utwory tak intensywnie, że ich donośne i przejmujące głosy mogli usłyszeć mężczyźni z sąsiednich wsi. Ten charakterystyczny rodzaj śpiewu możemy dostrzec w ludowych przyśpiewkach, szczególnie chętnie prezentowanych na tradycyjnych wiejskich weselach czy podczas obrzędów i wydarzeń kulturalnych.
Charakterystyczna dla białego śpiewu czystość, przenikliwość i naturalność brzmienia jest wykorzystywana dziś w twórczości takich grup muzycznych jak Kapela ze wsi Warszawa czy znanego między innymi z występu na Eurowizji zespołu Tulia.

Biały śpiew Warszawa – dla kogo są przeznaczone warsztaty?

Śpiew biały to archaiczna technika śpiewu ludowego, która nie jest nauczana w tradycyjnych szkołach muzycznych, dlatego aby poznać i zgłębić jej zasady oraz nauczyć się białego śpiewu warto zapisać się na dedykowane warsztaty.
Zajęcia z białego śpiewu prowadzone w Warszawie są przeznaczone dla każdego, bez względu na wiek czy predyspozycje głosowe. Z racji tego, że śpiewokrzyk jest niewyuczonym sposobem śpiewania (naturalnym, o korzeniach ludowych), każdy może odkryć w sobie potencjał, otworzyć swój głos i czerpać z niego energię oraz radość.
Warsztaty śpiewu białego są dedykowane zarówno osobom całkiem początkującym, które nie znają żadnych technik wokalnych, a chciałyby rozwinąć swoją świadomość operowania głosem, jak i bardziej zaawansowanym, które miały już styczność z profesjonalnym śpiewem. Zajęcia z białego śpiewu są polecamy wszystkim zainteresowanym własnym rozwojem, o różnym stopniu doświadczenia wokalnego, osobom, które chcą się otworzyć na nowe doświadczenia i zdobyć większą pewność siebie, swojego ciała oraz głosu.

Zobacz informacje dla totalnie początkujących

Zapraszamy.   Zapisz się teraz.