Zespół Moribaya
Moribaya to grupa o międzynarodowym składzie artystów z Polski, Australii, Burkina Faso i Ukrainy, których połączyło zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki. Wspólna pasja stała się przyczynkiem do powstania tego multikulturowego, barwnego kolektywu. Zespół wręcz zaraża pokładami pozytywnej energii i radości z grania muzyki na żywo. Przez ponad 6 lat działalności zespół zdołał wypracować sobie pozycję na polskiej scenie zespołów z gatunku etno, world music.
Żywiołowa, transowa muzyka bębnów oraz wirtuozerska gra na balafonach, korze tworzą z każdego koncertu pełną wrażeń podróż do afrykańskich źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią inspiracje tradycyjną muzyką z zachodniej Afryki: Burkina Faso, Gwinei, Mali, Wybrzeża Kości Słoniowej. Grupa prezentuje tradycyjne melodie i rytmy w autorskich aranżacjach, a także kompozycje własne w tradycyjnym stylu.
Zespół ma na koncie dwa wydawnictwa: płyty Kelen http://hyperurl.co/KelenMoribaya i Fila https://ffm.to/moribayafila
www.moribaya.pl
FB https://www.facebook.com/Moribayadrums

Grupa DRUM POWER BAND wykonuje improwizowaną muzykę perkusyjną.
Bębniarze DRUM POWER BAND są rozpoznawalni brzmieniowo, wyraźnie odróżniają się od innych zespołów perkusyjnych. Charakterystyczne brzmienie grupy tworzą kotły orkiestrowe i perkusja oraz kongi, djembe, duff i darabuka. Wraz z rytmem tych instrumentów słyszymy melodię klarnetu lub saksofonu. Definicji muzyki zespołu należy szukać gdzieś pomiędzy „etno-jazzem”, a „word music”.
Każdy z muzyków tworzy własne projekty muzyczne. Skład zespołu ujawnia przekrój zainteresowań członków grupy od jazzu przez muzykę klasyczną do muzyki współczesnej oraz od „rocka” do „etno” i „word music”.


 

Bębniarze Drum Power Band
Zespół  VIVA el CAJON!

Jest to pierwszy zespół „cajon’owy” w Polsce. Zespół powstał w Warszawie, w czerwcu 2009 roku – debiut miał miejsce w ART.BEM na Bemowie. W skład zespołu wchodzą uczestnicy kursów  gry na bębnach KLICK&DRUM.

Muzyka VIVA el CAJON! jest inspirowana muzyką etniczną a na korzenie tej muzyki  wskazują instrumenty jakie pojawiają się na koncertach. Charakterystyczne dla grupy są cajon’y.

Cajon  /z hiszpańskiego – pudełko /- instrument wywodzący się z Peru o brzmieniu przypominającym werbel to rzeczywiście pudełko na którym siedzi muzyk i z kombinacji kilku podstawowych uderzeń jest w stanie stworzyć dziesiątki pulsacji rytmicznych. Charakterystyczne werblowe brzmienie instrument zawdzięcza strunom lub sprężynom, które znajdują się pod przednią płytą, w którą uderza muzyk.

Zespół VIVA el CAJON! oprócz cajonów  wykorzystuje  kongi kojarzone z Ameryką Poludniową, djembe kojarzone z Afrką, przywieziony z Indonezji celempung  oraz inne instrumenty perkusyjne takie jak  cow-bell, agogo, kabaza,  shekere, klawesy, grzechotki, temple block itp.

Podczas koncertu zespołu oprócz własnych utworów grupy mogą pojawić  się rytmy inspirowane afrykańskim juju, sabar, fangą,  kassą  lub kubańską rumbą abierta, brazylijską  sambą, możemy usłyszeć też rytm arabski czy znany z muzyki popularnej rytm funky.

Zespół występował kilkakrotnie w ART.BEM i w amfiteatrze na Bemowie, w okolicznych klubach we Włochach, na Okęciu, w klubie Sen Pszczoły na Pradze. Grupa grała też podczas targów mieszkaniowych Muratora oraz uczestniczyła  kilkakrotnie w oprawie muzycznej Maratonu i Półmaratonu  Warszawskiego. Grupę założył i prowadzą Kazimierz Klicki i Karolina Kwiatkowska. Aktualnie w skład grupy wchodzi 12 osób, ale VIVA el CAJON! się zmienia i skład zespołu jest otwarty.

Grupa  KLICK&DRUM

Grupę stanowi kilku zaawansowanych uczestników kursów KLICK&DRUM, którzy jesienią 2012 spotykali się na drum circle aby wspólnie improwizować wokół klasycznych rytmów oraz aby tworzyć własne pulsacje rytmiczne. Każdy z muzyków gra na 2 kongach i na innych instrumentach perkusyjnych, czasami pojawia się w składzie zespołu gitara, temple block lub skrzypce.  W listopadzie 2012 grupa KLICK&DRUM debiutowała  samodzielnym koncertem w restauracji witariańskiej SURYA. Będziemy informować o kolejnych koncertach zespołu.

str główna_panorama 04